Collection: Texas TEA-Approved Continuing Professional Education Courses
Professional Development for Texas Teachers
Enjoy the flexibility of creating your own schedule with an online course from Teacher’s Teacher. We provide a wide variety of coursework in curriculum planning, student well-being, and instructional technology.
- 15-30 Continuing Professional Development Credits per online course.
- 2-4 week course durations with flexible, self-paced timing that meets the needs of your busy schedule.
- Collaborate with peers across the country in developing curriculum and teaching strategies that work.
- Engage with highly-involved, seasoned course facilitators who are experts in their field and interact with participants daily.
- Leave with fresh ideas and concrete resources you can implement immediately in your classroom.
- Explore core content that connects with your current school improvement plan.
- Discounted and group pricing available (Title II funding approved).
-
1/17/27-2/13/27: Thriving Amidst Challenges: Emotional Brilliance for Teachers (Graduate Credit Available)
- Regular price
- $ 500.00
- Sale price
- $ 500.00
- Unit price
- per
-
1/24/27-2/20/27: Canva for Educators: Enhancing Visual Communication in the Classroom
- Regular price
- $ 390.00
- Sale price
- $ 390.00
- Unit price
- per
-
1/31/27-2/27/27: Turning Pages, Changing Lives: Using Literature for Social Impact in Education (Graduate Credit Available)
- Regular price
- $ 500.00
- Sale price
- $ 500.00
- Unit price
- per
-
1/31/27-2/27/27: The Power of PLCs, Making Professional Learning Communities Work for You and Your School (Graduate Credit Available)
- Regular price
- $ 500.00
- Sale price
- $ 500.00
- Unit price
- per
-
2/7/27-3/6/27: The Price We Pay When Children Can't Be Children
- Regular price
- $ 390.00
- Sale price
- $ 390.00
- Unit price
- per
-
2/7/27-3/6/27: Media Literacy, Developing Critical Thinkers in a Multimedia World
- Regular price
- $ 500.00
- Sale price
- $ 500.00
- Unit price
- per
-
1/24/27-2/20/27: Introduction to G-Suite for Education
- Regular price
- $ 390.00
- Sale price
- $ 390.00
- Unit price
- per
-
2/14/27-3/13/27: Excited About Early Learning!
- Regular price
- $ 390.00
- Sale price
- $ 390.00
- Unit price
- per
-
2/14/27-3/13/27: Empowering Teachers to Help ELL Students Reach Their Full Potential
- Regular price
- $ 390.00
- Sale price
- $ 390.00
- Unit price
- per
-
2/21/27-3/20/27: Unraveling the Mystery: Understanding the Educational Evaluation Process
- Regular price
- $ 390.00
- Sale price
- $ 390.00
- Unit price
- per
-
2/21/27-3/20/27: Google Forms, Classroom and Sites for Education
- Regular price
- $ 390.00
- Sale price
- $ 390.00
- Unit price
- per
-
2/28/27-3/27/27: 21st Century Skills, Collaboration in the Classroom
- Regular price
- $ 500.00
- Sale price
- $ 500.00
- Unit price
- per
-
2/28/27-3/27/27: A Deep Dive into the Big Five! (Reading)
- Regular price
- $ 390.00
- Sale price
- $ 390.00
- Unit price
- per
-
3/7/27-4/3/27: From Chaos to Calm: Mastering Classroom Management, Improving Student Behavior, and Increasing Teacher Resiliency (Graduate Credit Available)
- Regular price
- $ 500.00
- Sale price
- $ 500.00
- Unit price
- per
-
3/7/27-4/3/27: AI Essentials for Personalized Education
- Regular price
- $ 500.00
- Sale price
- $ 500.00
- Unit price
- per
-
3/14/27-4/10/27: Children's Literature Across the Curriculum
- Regular price
- $ 500.00
- Sale price
- $ 500.00
- Unit price
- per
-
3/21/27-4/17/27: Examining Appearance-Based Bias in the Classroom
- Regular price
- $ 390.00
- Sale price
- $ 390.00
- Unit price
- per
-
3/21/27-4/17/27: Transform Learning with Google Arts and Culture (Graduate Credit Available)
- Regular price
- $ 500.00
- Sale price
- $ 500.00
- Unit price
- per
-
3/28/27-4/24/27: Making the Grade-The Educator's Survival Toolbox
- Regular price
- $ 390.00
- Sale price
- $ 390.00
- Unit price
- per
-
3/28/27-4/24/27: From “I’m Done!” to “I’m Not Done Yet!” A Teacher’s Guide to Encouraging and Motivating Independent Writers in the Primary Classroom (Copy)
- Regular price
- $ 390.00
- Sale price
- $ 390.00
- Unit price
- per
- Previous page
- Page 2 of 3
- Next page
